Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Ehl-i Basiret
Duyurular:

Ana Sayfa Yardım Ara Takvim Giriş Yap Kayıt
Sayfa: [1]
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  
Gönderen Konu: KUDSİ HADİSLER ( LÜTFEN OKUYALIM KARDEŞLERİM )  (Okunma Sayısı 387 defa)
V U S L A T
Yönetici
Kıdemli Üye
Çevrimdışı Çevrimdışı

V U S L A T

« : Kasım 18, 2009, 04:03:52 ÖÖ »

KUDSİ HADİS: Manâsı Allah'a, ifadesi Hazreti Peygambere aid olan hadis.

Ebû Hureyre Rasûlüllah'ın (s.a.s) şöyle buyurduğunu rivayet etmiştir: "Allah Teâlâ buyurdu ki; Adem oğlunun her ameli kendisi içindir, ancak oruç" böyle değildir. Çünkü o, sırf benim rızam için yapılan bir ibadettir. Onun mükâfatını bizzat ben vereceğim" (Müslim, Sıyâm, 161,163).

Ebû Hureyre'nin Rasûl-ü Ekrem'den rivayetine göre, Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur: "Kulum bir iyilik yapmaya azmeder takat bir engelden dolayı onu yapamazsa, onun için bir hasene sevabı yazarım. Azmettiği iyiliği yaparsa on haseneden yediyüz misline kadar sevap yazarım. Bir kötülük yapmaya teşebbüs eder de vazgeçerse, ona hiçbir günah yazmam. Eğer niyetlendiği kötü işi yaparsa yalnız bu günah yazarım." (Müslim, İmân, 204).

"Sâlih kullarım için Cennet'te, hiçbir gözün görmediği hiçbir kulağın işitmediği ve hiçbir insanın düşünemediği birtakım nimetler hazırladım" (Müslim, Kitâbü'l Cenne, 2,3,4).

Yüce Allah buyuruyor ki: : “Kulum beni yalnız olarak kendi nefsinde zikrederse, Ben onu meleklerimden bir cemaat içinde zikrederim. Eğer o Beni bir cemaatle zikrederse, Ben onu Refiki Alada zikrederim.”

Ibn. Sah Riv. Ett. Had. Ser. 75 Kud. H.T.S. S.225

Hz.Allah buyuruyor ki: "İhlas benim sırrımdan bir sırdır ki, kullarımdan sevdiklerimin kalbine vedia olarak bırakırım."

İrşadül Gafilin sahife, 74

Hz. Allah  buyuruyor:
"Ey şehvetini Benim için bırakan genç! Ey gençliğini Bana bağışlayan genç! Sen benim nezdimde meleklerimin bazısı gibisin."

İhyâ-u Ulûmi'ddin, 2:432

Hz.Allah buyuruyor ki:

"Nâmahreme bakmak, şeytanın oklarından bir oktur ki, her kim Benden korkarak onu bırakırsa, zevkine bedel ona öyle bir îman veririm ki, onun lezzetini ve tatlılığını kalbinde duyar."

(Hadisi Kudsî, Taberânî ve Hâkim)

Hz.Allah Buyuruyor ki:

“Ey Adem oğlu! Sen Beni zikrettiğin müddetçe muhakkak Bana şükredersin. Zikri yapmayarak Beni unuttukça da Bana küfredersin. Yani nankörlük ve küfrü nimet etmiş olursun.”

Ramuz Metni S.327

Hz.Allah buyuruyor:

"Ey insanoğlu! Sadece Allah-ü Zülcelal (CC) verir. Öyleyse sadece O’nunla (CC) meşgul ol ve O’na (CC) yönel. Bu hasıl olursa senin için bütün nimetler hasıl otur.”

Tefsiri Kebir; Buhari ve Müslim

Yüce Allah(c.c) buyuruyor ki:

“Benim kulum Beni kendi başına zikrettiği zaman, Ben de onu kendi yanımda, zikrederim. Eğer Benim kulum Beni cemaat içinde anarsa (zikrederse), Ben de onu o cemaatten daha hayırlı bir cemaat içinde anarım. Eğer Benim kulum Bana bir karış yaklaşırsa, Ben ona bir arşın (bir kol uzunluğunda) yaklaşırım ve eğer benim kulum bana bir arşın yaklaşırsa bende ona bir kulaç yaklaşırım. Kulum Bana yürüyerek gelirse, Ben ona koşarak varırım.”

Buhari ve Müslim

Hz.Allah  (CC) i buyuruyor ki:

“Ben kullarimla beraberim, kullarimin dudaklari hareket ederken. (yani kulum (Allah) derken Ben de beraberim demektir.

Buhari ve Müslim; Cevahirül Islam S.139

Yüce Allah Buyuruyor ki:

“Kulum Bana nafilelerle (emrettiğim şeylerin dışında, sırf Benim rızam için yapılan kulluk hizmetleriyle) yaklaşır. O kadar yaklaşır ki, Ben o kulumu severim. Bir kulumu da sevdim mi, onun gören gözü, işiten kulağı, tutan eli olurum. Benimle görür, Benimle işitir, Benimle tutar.”

İlahi Hadisler, Din İşleri Başkanlığı,Hadis No:61

Yüce Allah buyuruyor:

“Arz ile semaya, sığmadım, mü’min kulumun kalbine sığdım.”

Buhari ve Müslim

Allahu Teala buyurdu:

(Ben kullarımdan her hangi birine; bedeninde, malında veya evladında bir musibet verdiğim vakit onu güzel bir sabırla karşılarsa, kıyamet günü onun için mizan ve hesap kurmaktan haya ederim.)

İhya c.4 s.136

(Benim kazama razı olmayan, verdiğim belalara sabretmeyen, semamın altından çıksın, benden başka ilah arasın!)

Mektubatı Şerif C.3 m.59

(Yeryüzündeki evlerim mescidlerdir. Orada beni ziyaret edenler, o mescidleri ihya edenlerdir.)

Hadis-i Kutsi, Ebu Nuaym

(Kulum namazı vaktinde kılarsa, ona azap etmeyeceğime ve kendisini hesaba çekmedencennete koyacağıma ahdim var.)

Hadisi Kutsi Hakim, El-Müstederek

Abdullah b. Ömer Nebî (sallAllahu aleyhi ve sellem)' den nakleder:
“Azîz ve Celîl olan Rabbimiz şöyle buyurdu: “Bir kul üzerin­de iki korku ve iki emniyeti birlikte bulundurmam. Kul dünyâ­da Benden korkarsa, âhirette korkusu olmaz. Eğer dünyâda Benden emîn olursa, âhirette emîn olmaz!”
(İbn Asâkir, Enes’ten)

Ebû Hureyre Hz. Muhammed (sallAllahu aleyhi ve sellem)'den nakleder:
Allah şöyle buyurur:
“Âdem oğlu! Beni andığın zaman Bana şükretmiş olursun,
Beni unuttuğun zaman Bana nankörlük et­miş olursun!”
(Tabarânî)

Câbir b. Abdillah Resûlullah'ın (sallAllahu aleyhi ve sellem) şöyle dediğini nakle­der:
“Azîz ve Celîl olan Allah şöyle buyurdu:
“Bu, benim zâtım için râzı olduğum bir dîndir.
Buna yaraşan da ancak cömertlik ve güzel huydur.
Bu dîne uyduğunuz müddetçe, onu bu iki has­letle yüceltiniz.”
(İbn Asâkir)

Kıyâmet gününde amellerin arzı sırasında Azîz ve Celîl olan Allah, meleklerine şöyle buyuracak:
“Kulumun namazına bakınız, tam olarak mı yerine getirmiştir, yoksa eksiği var mı­dır?”
Eğer tamamsa, tam olarak yazılır.
Şâyet herhangi bir noksanı varsa Allah:
“Bakınız, kulumun nâfilesi var mı?” buyu­racak;
(Şâyet varsa), Allah:
“Kulumun farzını nâfilesinden ikmâl ediniz!” buyuracak.
Peygamber (sallAllahu aleyhi ve sellem) devâmla şöyle buyu­rur:
“Sonra, böylece ameller kabul edilir.”

(Tirmizî, Salât, 305; İbn Mâce, İkâmet, 202; Ebû Dâvûd, 149)

"Allah azze ve celle buyurdu ki: Ey Ademoğlu, infak et (malını veya paranı benim rızam için harca) ki, ben de sana infak edeyim."

Hadisi Kutsi - Muhtaru'l- Ehadis

Azîz ve Celîl olan Allah buyurur:
“Ey Âdem oğlu!
Mâdemki Benim ebediyyen tükenmez olan hazinelerim dolu olarak kalacaktır, rızkının elden gideceğine dâir korkun olmasın!”
Er-Rabbaî

Ebû Hureyre Peygamber (sallAllahu aleyhi ve sellem)'in şöyle dediğini ifâde eder:
“Allah şöyle buyurur:
“Ey Âdem oğlu! kendini tamamen Be­nim kulluğuma ver ki, Ben senin kalbini zenginlikle doldura­yım ve seni yoksulluktan koruyayım.
Eğer böyle yapmazsan se­nin kalbini meşguliyetlerle doldururum ve yoksulluğuna mâni’ olmam.”

(Tirmizî, Kıyâme, 30; İbn Mâce, Zühd, 2)

Allâhü Teâlâ Hadîs-i Kudsi'de:

"Benim rızam için birbirini ziyaret edenlere, benim rızam için birbirlerine muhabbet edenlere, benim rızam için malını ve parasını harcayanlara ve benim rızam için yardımlaşanlara benim muhabbetim hakdır" buyuruyor.

- "Ben, benden baska ilah olmadigina, hicbir ortagimin bulunmadigina ve Muhammedin benim kulum ve elcim olduguna kendi nefsimi sahit tutarim".

- Her kim benim kaderime razi olmaz, verdigim belaya sabretmez, nimetlerime sükretmez, verdigim rizka kanaat etmez ise benden baska bir rabbe kulluk etsin.

- Her kim dünya icin hüzünlenir ve kederlenirse bana kizmis gibidir. Kim bir musibetten sikayette bulunursa benden sikayette bulunmus olur.

- Her kim bir zenginin yanina cikar ve ona sirf zenginligi sebebiyle tevazuda bulunursa dinin ücte biri gider.

- Biri öldü diye dövünerek yüzünü yirtan kimse, mizragini alarak benimle savasmis gibidir.

- Bir kabrin üstündeki bir agaci kesen kimse, eliyle Kabe´min kapisini yikmis gibidir.

- Kazancini hangi yoldan elde ettigine aldiris etmeden yiyen biri; Allah´in onu hangi kapidan cehenneme atacagina aldiris etmiyor demektir.

-Her yeni gününde dini için kazançta olmayan herkes kayıptadır.Kayıpta olan kişi içinde ölüm daha hayırlıdır.

Her kim bildiğiyle amel ederse Allah ona bilmediği ilimleri öğretir.

Emelini uzun tutanın ameli hâlis olmaz.

Kaynak:
İmamı Gazâli-Kudsi Hadisler 15-16 sy.

Hz. Allah Buyuruyor ki:
Kullarım! Ben zulmetmeyi kendime haram kıldım. Onu sizin aranızda da haram kıldım. Artık birbirinize zulmetmeyiniz.
Kullarım! Benim hidâyet ettiklerim dışında hepiniz sapıtmışsınız. O halde benden hidâyet dileyin ki sizi doğruya ileteyim.
Kullarım! Benim doyurduklarım hariç, hepiniz açsınız. Benden yiyecek isteyin ki sizi doyurayım.
Kullarım! Benim giydirdiklerim hariç, hepiniz çıplaksınız. Benden giyecek isteyin ki sizi giydireyim.
Kullarım! Siz gece–gündüz günah işlemektesiniz, bütün günahları afveden de yalnızca benim. Benden af dileyin ki sizi bağışlayayım.
Kullarım! Bana zarar vermek elinizden gelmez ki, zarar verebilesiniz. Bana fayda vermeye gücünüz yetmez ki, fayda veresiniz.
Kullarım! Evveliniz ahiriniz, insanınız cinleriniz, en müttaki bir kişinin kalbi ve duygusuna sahip olsalar, bu benim mülkümde herhangi bir şey arttırmaz.
Kullarım! Evveliniz âhiriniz, insanınız cinleriniz, en günahkâr bir kişinin kalbi ve duygusuna sahip olsalar, bu benim mülkümden en küçük bir şey eksiltmez.
Kullarım! Evveliniz âhiriniz, insanınız cinleriniz bir yerde toplanıp benden istekte bulunacak olsalar, ben de her birine istediğini versem, bu benim mülkümden ancak, iğne denize daldırılıp çıkarıldığında denizden ne kadar eksiltebilirse işte o kadar azaltır. (Yani hiç bir şey eksiltmez. )
Kullarım! İşte sizin amelleriniz. Onları sizin için saklar, sonra onları size iâde ederim. Artık kim bir hayır bulursa Allah’a hamd etsin. Kim de hayırdan başka bir şey bulursa öz nefsinden başka kimseyi ayıplamasın.”

Saîd İbni Abdülaziz dedi ki, Ebû İdris el–Havlânî bu hadisi rivâyet ettiği zaman dizleri üzerine çöküverdi

(Riyazüssalihin)

ALLAH' IM , ATMASINA  İZİN  VERDİĞİN  ŞU  KALBİM 
AŞKINLA  ATSIN , AŞKINLA DURSUN !
Sayfa: [1]
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Ana Sayfa Yardım Ara Takvim Giriş Yap Kayıt