Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Ehl-i Basiret
Duyurular:

Ana Sayfa Yardım Ara Takvim Giriş Yap Kayıt
Sayfa: [1]
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  
Gönderen Konu: SALAVATLA İLGİLİ HADİSLER VE SALAVAT ÇEŞİTLERİ  (Okunma Sayısı 3112 defa)
V U S L A T
Yönetici
Kıdemli Üye
Çevrimdışı Çevrimdışı

V U S L A T

« : Kasım 14, 2009, 05:24:10 ÖÖ »

Efendimiz Aleyhisselam buyurdu:

- Bana en yakın olanlar, üzerime en çok salavat getirenler olacaktir.

- Üzerime salavat getirirseniz Allah da (c.c) sizin üzerinize salavat getirir.

- Bana salavat getirin. Nerede olursanız olun salavatınız bana ulaşır.

- Allah Teala (C.C) buyurdu: "Bir defa salavat getirene Ben ve meleklerim on defa salavat getiririz."

- Cuma günü ve geceleri üzerime (100) defa salavat getirenin Allah Teala (c.c) otuzu dünyaya, yetmişi ahirete ait olmak üzere yüz hacetini kabul eder.

- Dua ile sema arasında bir engel vardır. Üzerime salavat getirilince engel açılır, dua yerine ulaşır.

- Sünnetimi ihya eden, üzerime salavat getiren, darda kalanlara yardımda bulunanlar kıyamet gününde arşın gölgesinde olacaklardir.

- Sırat üzerinde kalmış, hurma yaprağı gibi tirtir titreyen bir adam gördüm .O anda üzerime getirdigi salavat-i şerife gelip o durumdan onu kurtardı.

- Dün gece acayip bir şey gördüm. Adamın biri Sırat üzerinde düşüp kalkıyordu. O anda üzerime getirdiği salavat geldi. Elinden tuttuğu gibi Sırat'tan geçirdi.

- Meclislerinizi salavat ile süsleyiniz.,

- Kiyamet günü büyük ecir almak isteyen, üzerime salavat getirsin.

- Cuma günü üzerime (80) kere salavat getirenin seksen senelik günahi affolunur.

- Üzerime salavat getirilmeden yapilan hiçbir dua kabul olunmaz.

- Karsilaşan iki mü 'min salavat getirerek musafaha ederlerse, geçmiş ve gelecek günahlari bagışlanir. - Üzerime (100) defa salavat getirene, Allâh (c.c.) bin defa rahmet nazarı ile bakar. Iştiyakla daha fazla getiren için kiyamet gününde şefaat ve şahitlik ederim.

- Üzerime bir günde (1000) defa salavat getiren kimseye cennetteki makamı gösterilmedikçe ölmez.

- Cuma günü üzerime (100) defa salavat-i serife getiren kimse kıyamette öyle bir nur ile gelecek ki, eğer o nur bütün mahşer ehline taksim edilse hepsine yeterdi.

- Ömrünü boş yere heba eden kisinin kaybettigi zamani telafi etmesi için salavat-i şerife ile meşgul olmalidir. Eger bütün Ömrünü ibadetle geçirmiş olsan sonra bir defa salavat-i serife getirsen, getirdigin salavat bütün ibadetlerinden daha ağır gelirdi. Çünkü sen kendi gücün nispetinde salavat getirmektesin.

Allah Teala da (C.C) Rububiyyeti hesabıyla senin bir salavatına karşılık sana on salavat getirmektedir.Yani Allah Teala(C.C) sana on defa rahmet nazariyla bakmaktadir.

Allah Teala'nin (C.C) kuluna nazar-i rahmeti; insin, cinnin ibadetinden daha hayirlidir. Çünkü Allah(C.C) bir kuluna rahmeti ile nazar edince o kul azaba dûçar olmaz.

- Allah Teala(C.C), perşembe günü ikindi vakti, melekleri salavat-i şerife getirenlerin ismini yazmak için yeryüzüne gönderir. Cuma günü ve gecesi salavat getirmeyi ihmal etmemelidir.

SALAVAT   ÇEŞİTLERİ

1-"Allâhümme salli alâ Muhammedin ve enzilhül münzelel mukarrebe indeke yevmel kiyâmeti."

2-"Allâhümme enzilhül mak'adel mukarrebe indeke yevmel kiyâmeti."

3-"Allâhümme salli alennebiyyil ümmiyyi ve ezvâcihî ümmühâtil mü'minîne ve zürriyyetihî ve ehli beytihî kemâ salleyte alâ Ibrâhîme inneke hamîdün mecîd."

4-"Allâhümme salli alâ Muhammedin abdike ve resûliken nebiyyil ümmiyyi."

5-"Allâhümme salli alâ Muhammedin abdike ve resûlike ve salli alel mü'minîne vel mü'minâti vel müslimîne vel müslimât."

6-"Allâhümme salli alâ seyyidinâ Muhammedinin nebiyyi kemâ emertenâ en nusalliye aleyh,

Ve salli alâ seyyidinâ Muhammedinin nebiyyil ümmiyyi kemâ yenbegî en yusalle aleyh,

Ve salli alâ seyyidinâ Muhammedinin nebiyyi biadedi men lem yusalli aleyh,

Ve salli alâ seyyidinâ Muhammedinin nebiyyi kemâ tuhibbü en yusalle aleyh."

7-"Allâhümme salli alâ Muhammedin kemâ hüve ehlühû, Allâhümme salli alâ Muhammedin kemâ tuhibbü ve terdâ lehû."

8-"Allâhümme salli alâ Muhammedin abdike ve resûlike ve alel mü'minîne vel mü'minât vel müslimîne vel müslimât."

9-"Allâhümme salli alâ seyyidinâ Muhammedin ve ala âli seyyidinâ Muhammedin vesellim"

10-"Salavâtullâhi ve melâiketihî ve enbiyâihî ve rusülihi ve cemîi halkihî alâ seyyidinâ Muhammed ve alâ âlihî ve aleyhisselâm ve rahmetullâhi ve berekâtühû."

11-"Sallallâhü alâ seyyidinâ Muhammedin ve cezâhü annâ mâ hüve ehlühû."

ALLAH' IM , ATMASINA  İZİN  VERDİĞİN  ŞU  KALBİM 
AŞKINLA  ATSIN , AŞKINLA DURSUN !
V U S L A T
Yönetici
Kıdemli Üye
Çevrimdışı Çevrimdışı

V U S L A T

« Yanıtla #1 : Aralık 01, 2009, 06:43:20 ÖÖ »

Peygamber efendimize salevat-ı şerife getirmenin fazileti çoktur.
Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Şefaatime en layık olan, bana en çok salevat okuyandır.) [Tirmizi]

(Kıyamette bana en yakın olan, en çok salevat getirendir.) [Tirmizi]

(Cuma günleri bana 80 salevat okuyanın 80 yıllık günahı affolur.) [Şir’a]

(Cuma günü ve gecesi çok salevat getirene şefaat ederim.) [Beyheki]

(Günde yüz salevat okuyan, kıyamette şehidlerle beraber olur.) [Taberani]

(Günde bin salevat okuyan, Cennetteki yerini görmeden ölmez.) [İbni Şahin]

(Bana salevat okuyana, melekler salât okur. Salevata devam edene, melekler de ona salât okumaya devam eder. Artık isteyen az, isteyen çok salevat okusun!) [İbni Mace]

(Dua perdelidir. Bana salevat getirilince, perdeler yırtılır, dua kabul olur.) [Taberani]

(Bana çok salevat getirenin dertleri gider, günahları affolur.) [Tirmizi]

(Söyleyeceğini unutan, hatırlamak için bana salât-ü selam getirsin!) [İbni Sünni]

(Bana bir salevat getirene Allahü teâlâ, on rahmet ihsan eder, on günahını yok eder ve derecesini on kat yükseltir.) [Nesai]

(İsmim anılınca, bana salevat getirmeyen, zelil olsun!) [Tirmizi]

(İsmim anılınca, salevat okumayan, cimrilerin cimrisidir.) [Tirmizi]

(Kim, kitabına ismimi yazdıktan sonra, bana salât ve selam da yazarsa, ismim o kitapta kaldığı müddetçe, melaike, o kimse için istiğfar eder.) [Taberani]

(Beni sözünüzün başında, ortasında ve sonunda anın!) [İ.Neccar]

(Allah’ı zikretmeden ve Resulüne salevat getirmeden, toplanıp dağılmak, leşten dağılmak gibidir.) [İ.Ahmed]

(Salevat sizin için zekattır.) [İ.Hibban] [Burada zekat, temizlik, günahların affıdır.]

Peygamber efendimiz, (Cuma günleri bana çok salevat okuyun! Bunlar, bana bildirilir) buyurdu.

Öldükten sonra da bildirilir mi denilince buyurdu ki:
(Toprak, Peygamberlerin vücudunu çürütmez. Bir mümin salevat okuyunca, bir melek bana haber verir, "Falan oğlu filan, sana selam söyledi" der.) [İbni Mace]

Mevlana
Yönetici
Kıdemli Üye
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #2 : Aralık 18, 2009, 09:42:06 ÖÖ »

MEVLA RAZI OLSUN MÜBAREK
ÇOK GÜZEL BİR PAYLAŞIM................

Ey tüm alemlerin sahibi, merhamet sahibi allahım senin rızanı kazana bilmem için hayatımı sermaye eylemeyi bana nasib eyle..........amin
V U S L A T
Yönetici
Kıdemli Üye
Çevrimdışı Çevrimdışı

V U S L A T

« Yanıtla #3 : Aralık 26, 2009, 05:52:23 ÖS »

Essalâtü vesselâmü aleyke Ya Resulallah
Essalâtü vesselâmü aleyke Ya HABÎBALLÂH
Essalâtü vesselâmü aleyke Ya HALÎLALLÂH
Essalâtü vesselâmü aleyke Ya SAFÎYYALLÂH
Essalâtü vesselâmü aleyke Ya NECİYYALLÂH
Essalâtü vesselâmü aleyke Ya HAYRE HALKİLLÂH
Essalâtü vesselâmü aleyke Ya MENİHTÂREHULLÂH
Essalâtü vesselâmü aleyke Ya ERKEK ZEYYENEHULLÂH
Essalâtü vesselâmü aleyke Ya ERKEK ERSELEHULLÂH
Essalâtü vesselâmü aleyke Ya ERKEK ŞERREFEHULLÂH
Essalâtü vesselâmü aleyke Ya ERKEK AZZEMEHULLÂH
Essalâtü vesselâmü aleyke Ya ERKEK KERREMEHULLÂH
Essalâtü vesselâmü aleyke Ya SEYYİDELMÜRSELÎN
Essalâtü vesselâmü aleyke Ya İMÂMELMÜTTEKÎN
Essalâtü vesselâmü aleyke Ya HATEMENNEBİYYÎN
Essalâtü vesselâmü aleyke Ya ŞEFÎELMÜZNİBÎN
Essalâtü vesselâmü aleyke Ya RESÛLE RABBİL ALEMİN
Essalâtü vesselâmü aleyke Ya SEYYİDEL EVVELÎN
Essalâtü vesselâmü aleyke Ya SEYYİDİL AHİRÎN
Essalâtü vesselâmü aleyke Ya KÂİDEL MÜRSELÎN
Essalâtü vesselâmü aleyke Ya ŞEFÎAL ÜMMETİ
Essalâtü vesselâmü aleyke Ya AZÎMEL HİMMETİ
Essalâtü vesselâmü aleyke Ya HAMİLE LİVÂİL hamd
Essalâtü vesselâmü aleyke Ya SÂHİBE MAKÂMİL MAHMUD
Essalâtü vesselâmü aleyke Ya SÊKİYEL HAVZIL MEVRÛD
Essalâtü vesselâmü aleyke Ya EKSERENNÂSİ TEBEAN YEVMEL KIYÂMETİ
Essalâtü vesselâmü aleyke Ya SEYYİDİ VELEDİ ADEM
Essalâtü vesselâmü aleyke Ya EKREMEL EVVELÎNE VEL AHİRÎN
Essalâtü vesselâmü aleyke Ya BEŞİR
Essalâtü vesselâmü aleyke Ya Nezir
Essalâtü vesselâmü (aleyke) Ya DÂİYELLÂHİ BİİZNİHÎ VESSİRÂCİL MÜNİR
Essalâtü vesselâmü aleyke Ya NEBİYYERRAHMETİ
Essalâtü vesselâmü aleyke Ya NEBBİYYETTEVBETİ
Essalâtü vesselâmü aleyke Ya MUKAFFİ ESSALÂTİ
Essalâtü vesselâmü aleyke Ya AKİB
Essalâtü vesselâmü aleyke Ya HASIR
Essalâtü vesselâmü aleyke Ya MUHTAR
Essalâtü vesselâmü aleyke Ya Mahi
Essalâtü vesselâmü aleyke Ya AHMED
Essalâtü vesselâmü aleyke Ya SEYYİDİ MUHAMMED
Salavâtullâhi ve melâiketihî ve rüsülihî ve hameleti arşihî ve cemîi halkıhî aleyke
Ve ala alike ve eshâbike ve Rahmetullahi ve berekâtühû.

V U S L A T
Yönetici
Kıdemli Üye
Çevrimdışı Çevrimdışı

V U S L A T

« Yanıtla #4 : Ocak 07, 2010, 03:24:30 ÖS »

Salatü Selamlardan Örnekler: FETHİYE SALATI:

ALLAHumme salli ve sellim ve barik ala seyyidina Muhammedinil fatihi lima uğlike velhatimi lima sebeka, nasıril hakkı bil hakkı vel hadi ila sıratikel mustakım ve ala alihi hakke kadrihi ve mikdarihil azim. ÜMMİYE SALATI:

ALLAHumme salli ala seyyidina Muhammedinin nebiyyil ümmiyyi ve ala alihi ve sellim.
ALLAHumme salli ala seyyidina Muhammedin muhtelefel melevani ve teakabel asrani ve kerrerel cedidani vestakbelel ferkadani ve bellığ ruhehu ve ervahe ehli beytihi minettahiyyeti vesselam verham ve barik ve sellim aleyhi ve aleyhim teslimen kesiren kesira.
MÜNCİYE SALATI:

ALLAHumme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammedin salaten tüncina biha min cemıil ehvali vel afat ve takdi lena biha cemi'al hacat ve tutahhiruna bihamin cemi' isseyyiat ve terfeuna biha ındeke a'ledderecat ve tübelliğuna biha aksal gayat min cemıil hayrati fil hayati ve ba'del memat inneke ala külli şey in kadir. NARIYE SALATI:

ALLAHumme salli salaten kamileten ve sellim selamen tammen ala seyyidina Muhammedin tenhallü bihil ukadü ve tenfericü bihil kurebü ve tükda bihil havaicü ve tünalü bihirreğaibü ve hüsnül havatimi ve yüsteskal gamamü bi vechihi ve ala alihi ve sahbihi ve sellim.

TEFRİCİYYE SALATI:

ALLAHumme salli salaten kamileten ve sellim selamen tammen ala seyyidina Muhammedinillezi tanhallü bihil ukadü ve tenfericü bihil kurebü ve tukdŞEMSİYYE SALATIa bihil havaicü ve tünalü bihir reğaibü ve hüsnül havatimi ve yüsteskal gamamü sahbihi fiykülli lemhatin ve nefesin bi adedi külli ma'lumin lek.
TÜNCİNA SALATI:

ALLAHumme salli ala seyyidina Muhammedin salaten tüncina biha min cemiıl ehvali vel afat ve takdı lena biha cemial hacat ve tütahhiruna biha min cemi' isseyyiat ve terfeuna biha ındeke a'ledderacat ve tübelliğuna biha aksal ğayat min cemıil hayrati fil hayati ve ba'del memat bi rahmetike ya erhamerrahimin hasbunALLAHü ve ni'mel vekil ni'mel mevla ve ni'men nasir.

ALLAHumme salli alezzatil Muhammediyyetil latıyfetil ehadiyyeh şemsi semail esrar ve mazharil envar ve merkezi medari medaril celal ve kutbi felekil cemal ALLAHumme bi sırrı ledeyk ve bi seyrihi ileyk amin havfi ve ekıl asrati ve ezhib huzni ve hırsıy ve künli ve huzli ileyke minni verzukniyel fenae anni ve la tec alni meftunen bi nefsi mahcuben bi hıssi vekşif li an külli sirrin mektumin ya hayyu ya kayyum. VASL SALATI:

ALLAHumme bike tevesseltü ve ileyke tevecceht ve minke seeltü ve fiyke lafi ehadin sivake rağıbtü la es elüke sivake vela atlubü minke illa iyyake ALLAHumme ve etevesselü ileyke fi kabuli zalike bil vesiletil uzma vel fadıyletil kubra vel habiybil edna vel veliyyil mevla ves safiyyil Mustafa ven nebiyyil mücteba Muhammedün salellehü aleyhi ve sellem ve bihi es elüke en tusalliye aleyhi salaten ebediyyeten sermediyyeten ezeliyyeten ilahiyyeten kayyumiyyeten deymumiyyeten rabnaniyyeten bi haysü üşhidüni fi zalike küllihi ğayral ağyari kema testehliküni fi mearifi zatıhi fe ente veliyyün zalike vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim.
CAMİA SALATI:

ALLAHumme salli ve sellim ala seyyidina Muhammedin adede ma ehate bihi ilmüke ve ma cera bihi kelamüke.

SALATÜ SELAM VE SALAVATI ŞERİFELER:

ALLAHümme salli ve sellim ve barik ala seyyidina Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammedin bi adedi ilmike.

ALLAHümme salli ve sellim ala seyyidina Muhammedin el-müştemili alel hakayiki.

(ALLAH'ım, Efendimiz Muhammed üzerine bütün hakikatlar ile O'na salat ve selam eyle) İSMAİL HAKKI KİTABÜN NECAT

ALLAHümme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala ali Muhammedin ve sellim.

(ALLAH'ım, Efendimiz Muhammed üzerine ve O'nun al ve etbaı üzerine olsun selatü selam)

ALLAHümme salli ala Muhammedin ve ala ali Muhammedin hatta yebka minessalati şey'ün, verham Muhammeden ve ala ali Muhammedin hatta la yebka minerrahmeti şey'ün, ve barik ala Muhammedin ve ala ali Muhammedin hatta la yebka minel bereketi şey'ün, ve sellim ala Muhammedin ve ala ali Muhammedin hatta la yebka minesselami şey'ün.

(Ey ALLAH'ım, Muhammed Mustafa'ya ve aline öyle rahmet eyle ki rahmetinden onlara kavuşmayan asla bir şey kalmasın. Muhammedi ve alini öyle esirge ki onlara ulaşmayan asla rahmet kalmasın. Muhammed Mustafa'ya ve O'nun aline öyle salat ve selam eyle ki onlara kavuşmayan hiç bir selam kalmış olmasın.)

ALLAHümme salli ve sellim ala seyyidina Muhammedin adede ma ehate bihi ilmüke ve ma cera bihi kelamüke.

(ALLAH'ım, kalemin cari olduğu ve ilmin ihata erdiği kadar Efendimiz Muhammed Mustafa'ya rahmet eyle, salat eyle.

ALLAHümme salli ve sellim ala gayetil alemine ve ayetil alemine.

(ALLAH'ım, Muhammed üzerine alemlerin sayısınca rahmet eyle, mübarek eyle. O'na alemler sayısınca salatü selam olsun)

ALLAHümme salli ve sellimve barik ala seyyidina Muhammedin kema yenbeği lişerefi nübüvvetihi ve li izami kadrihil azim.

(Ey ALLAH'ım, Efendimiz Muhammed üzerine rahmet ve bereket kıl ki, şan ve şerefine ve yüce büyüklüğüne layık olsun.)

ALLAHümme salli ala men hatemte bihirrisalete ve eyyedtehu binnasri vel kevseri veşşefaati.

(Ey ALLAH'ım, kendisiyle Peygamberliği hidayete erdirdiğin; yardımın, havzı kevser ve şefaat selahiyetiyle desteklediğin Muhammed Aleyhisselama salat ve selam buyur.)

ALLAHümme salli ala ruhi Muhammedin fil ervahi, ve ala cesedihi fil ecsadi, ve ala kabrihi fil kuburi, ve ala kalbihi fil kulubi, ve ala manzarihi fil menaziri, ve ala sem'ihi fil mesami'i, ve ala hareketihi fil harekati, ve ala sükunihi fissekanati, ve ala ku'udihi fil ku'udati, ve ala kıyamihi fil kıyamati, ve ala lisanihi el beşşaşil ezeli vel hatmil ebediyyi, ve sallALLAHu aleyhi ve ala alihi ve ashabihi adede ma alimte ve mil'e ma alimte.

ALLAHümme salli ve sellim ala seyyidina ve nebiyyina ve habibina Muhammedin bi adedi külli ma'lümin leke ve ala alihi ve sahbihi ve sellim.
ALLAHümme salli ve sellim ala seyyidina ve nebiyyina ve habibina Muhammedin fil evvelin.
ALLAHümme salli ve sellim ala seyyidina ve nebiyyina ve habibina Muhammedin fil ahirin.
ALLAHümme salli ve sellim ala seyyidina ve nebiyyina ve habibina Muhammedin fi külli vaktin ve hınin.
Ve salli ve sellim ala seyyidina ve nebiyyina ve habibina Muhammedin fil meleil ala ila yevmiddin.
Ve sallive sellim ala seyyidina ve nebiyyina Muhammedin ve ala cemiil enbiyai vel mürselin, ve ala melaiketikel mukarrebin, ve ala ehli taatike ecmein, min ehlissemavati ve ehlil erdin, ve radiyALLAHu teala an ashabi Resulillahi ecmain.

( Ey ALLAH'ım, öncekiler arasında Efendimiz, Peygamberimiz, sevgilimiz Muhammed üzerine ve O'nun al ve ashabının üzerine, bildiklerin sayısınca rahmet eyle, salat eyle.
Ey ALLAH'ım, Efendimiz, Peygamberimiz, sevgilimiz olan Muhammed üzerine rahmet eyle, salat ve selam eyle.
Ey ALLAH'ım, sonrakiler arasında da Efendimiz, Peygamberimiz, sevgilimiz olan Muhammed'e rahmet eyle, salat ve selam eyle.
Ey ALLAH'ım, her vakit ve her zamanda Efendimiz, Peygamberimiz, sevgilimiz olan Muhammed üzerine rahmet buyur, salat eyle, selam eyle.
Ey ALLAH'ım, kıyamet gününde en yüce makamda bulunacak olan Efendimiz, Peygamberimiz, sevgilimiz olan Muhammed üzerine bereket ve rahmet ihsan eyle.
Bütün nebilerin ve peygamberlerin sevgilisi, peygamberi ve efendisi olan Muhammed üzerine rahmet eyle, salat ve selam eyle. Yerlerin ve göktekilerin sayılarınca, ALLAH Resulullah'ın ashabının tümünden razı olsun. 

Sayfa: [1]
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Ana Sayfa Yardım Ara Takvim Giriş Yap Kayıt